مقالاتنسل بازینسل پنجمنسل ششمنسل نهمنسل هشتمنسل هفتمویژه
موضوعات داغ

تاریخچه شرکت و کنسول های Nintendo | نمرات آثار و اطلاعات

از پیشکسوتان صنعت گیم

احتمالا امروز با کلمه کنسول بازی, به یاد Xbox و Playstation می افتید یا آشنایی زیادی با آنها دارید اما جریان این است که آغاز کننده روند امروزی صنعت گیم شرکت نینتندو و سپس سگا(SEGA) بودند. امروز قصد داریم درباره با سابقه ترین شرکت فعال در بازار بازی های ویدیویی که تاکنون هم محبوبیت خودش را حفظ کرده, صحبت کنیم. نینتندو یک شرکت ژاپنی توسعه دهنده و ناشر بازی های ویدیویی است که توسط فوساجیرو یامائوچی(Fusajiro yamaochi) در سال 1889 میلادی بنیان نهاد.

اولین محصولات نینتندو هانافودا نام دشت

hanafuda به انواع کارت برای یک بازی محلی در ژاپن با همین نام گفته میشود و نینتندو فعالیتش در حوزه سرگرمی را بدین صورت آغاز نمود. چیزی نگذشت که کارت های این شرکت گسترش یافت و نینتندو در ژاپن به محبوبین فراوانی رسید اما این موضوع برای آنها دور از دردسر نبود

ارتباط های مافیایی:

یاکوزا مافیای قدرتمند ژاپن است که اختلافات زیادی با دولت دارد و سرقت های بسیاری در این کشور انجام داده است. جالب است بدانید آنها سرگرمی خود را کارت های نینتندو میدانستند و همین موضوع باعث اختلاف دولت ژاپن با نینتندو شد اما آنها به فعالیت خود ادامه دادند تا زمانی که با پیشرفت روز افزون تکنولوژی کارت بازی هم محبوبیت خود را از دست داد.

فعالیت های متفرقه:

در واپسین سالهای قرن 20 نینتندو در صنعت های دیگر هم ورود پیدا کرد و حاصل آن ساخت اسباب بازی بود که بیشتر مخاطبان آن هم کودکان ژاپنی بودند, این موضوع زیاد طول نکشید که نینتندو فارغ آن شد و تصمیم گرفت با همکاری کمپانی اتاری در امریکا و ژاپن هتل بسازد اما بازهم سود آنچنانی از این راه نداشت. نینتندو در زمینه های بی ربط دیگر مثل تاکسیرانی, برنج و … هم فعالیت کرده است!

سیستم سرگرمی نینتندو Nintendo Entertaimnt system

شروع فعالیت بخش گیمینگ:

اولین سخت افزار نینتندو در قالب کنسول بازی ساخته شد. مدیر عامل نینتندو, هوارد چنگ در این باره می گوید:

هدف این شرکت انتخاب “معماری ساده RISC” برای کمک به سرعت بخشیدن به بازی‌ها با سهولت در توسعه دهندگان نرم‌افزار است. وی گزارش داد که این سیستم برای جذب توسعه دهندگان با ارائه انرژی بیشتر با قیمت ارزان‌تر طراحی شده‌است. اسناد طراحی نینتندو برای کنسول مشخص می‌کند که هزینه از اهمیت بالایی برخوردار است و به دنبال آن فضاسازی انجام می‌شود.

کنسول بازی nintendo entertaiment system در ژاپن: کامپیوتر خانگی (Family camputer به اختصار Famicom) بازی های زیادی از جمله Mario Bros, The legend of zelda, Final fantasy, Mega man داشت که هرکدام در زمان خود انقلابی در سبک و پلتفرم مورد نظر ایجاد کردند. این کنسول در سال 1983 در ژاپن عرضه شد و در 1985 عرضه بین المللی دریافت کرد و موفقیت مطلوبی در نسل سوم یافت.

نینتندو به ساخت کنسول های بازی در نسل های مختلف ادامه داد اما با کنسول دستی Gameboy وارد صنعت جدیدی به نام Handheld console شد و نسخه آپگرید شده آن به نام Gameboy advance هم توسعه داد.

شیگرو میاموتو:

مردی که به عنوان “پدر بازی های ویدیویی” شناخته میشود. او طراح بازی های ویدیویی و کارگردان شناخته میشود که برای سری بازی های Mario و The legend of zelda مشهور شده است و تاکنون آثار خیلی زیادی را در همکاری با نینتندو به ثمر رسانده و یکی از اسطوره های صنعت گیم است. اما باور های او شاید برای بسیاری از جمله خودم کمی اشتباه باشد، مثلا نیاز نداشتن بازی ها به داستان خوب و اهمیت گیم پلی بیشتر از داستان.

رقیب های سرسخت نینتندو:

اولین رقیب نینتندو, سگا(SEGA) نام داشت که آنها در نسل 4, 5 و 6 بیشترین حد این رقابت را داشتند اما در آخر سگا تبدیل به یک ناشر ساده شد و نینتندو هنوز به توسعه سخت افزار ادامه داد. اما در نسل 5 یک رقیب جدید هم وارد کار شده بود که به مراتب از SEGA Saturn قوی تر و با کیفیت تر بود. شاید حدس زده باشید که این کنسول Playstation افسانه ای بود که تا به امروز رقبا را کنار زده و بر تخت پادشاهی صنعت گیم نشسته و از نسل 5 و سال 1994 گرفته تا الآن, پرفروش ترین کنسول های تاریخ را داشته است. کار برای نینتندو هم سخت بود! در آغاز نسل 6 سال 1999 نینتندو با یک سال تاخیر, کنسول نسل ششمی خود را تحت نام Nintendo gamecube عرضه کرد اما با وجود Playstation 2 مورد توجه قرار نگرفت همچنین کنسول قدرتمند مایکروسافت یعنی X-BOX هم در سال 2001 عرضه شده بود که باعث شدند کنسول Nintendo Gamecube خیلی زود از یاد ها فراموش شد.

Nintendo Gamecube

نسل هفت نینتندو با Wii وارد شد. نسلی که میتوان گفت حاصل بازگشت شکوهمند نینتندو به عنوان پرفروش تر

Nintendo Wii

ین کنسول نسل, بود. کنسول وی بازی های بسیار خوبی داشت و درکنار آن سیستم جالبی هم مثل Wii sports داشت که باعث ورزش در خانه جلوی دوربین کنسول میشد. رقبای این کنسول نیز Xbox 360 و PS3 بودند که فروشی نزدیک به هم داشتند اما تا سال 2011 از نینتندو عقبتر بودند.

اشتباه پشت اشتباه!

نسل هشت, نسل پادشاهی PS4 و عقب ماندگی شدید اکس باکس و نینتندو, برای سیاست ها و عملکرد های بسیار اشتباه بود!

نینتندو با عرضه کنسول Wii U یکسال زودتر از شروع نسل, کنسولی کم قدرت با تعداد بازی های کم و مشکلات زیاد سخت افزاری عرضه کرد. فروش این کنسول به قدری کم بود که شرکت رو به ورشکستگی بود و حتی ژاپنی ها هم با سمت این کنسول نمیرفتند!

Wii U ناموفق ترین کنسول نینتندو

این روند تا سال ۲۰۱۶ ادامه داشت؛ زمانی که ۳ سال از روند ناموفق و عجیب کنسول Wii U گذشته بود. در این سال نینتندو از کنسول بعدی خود رونمایی کرد، اولین کنسول Hybrid دنیا شمایلی عجیب اما جذاب داشت و طراحی آن طرفداران را به یاد هویت از دست رقته نینتندو و بازی های خوش رنگ و لعابش انداخته بود! Nintendo Switch سال ۲۰۱۷ به شکل قدرتمندی در بازار عمل کرد و به کنسول موفق و پرفروشی تبدیل شد. بازی های بسیار خوبی از جمله The legend of zelda: Breath of the wild و Super mario: Odyssey در سال اولیه این کنسول منتشر شدند و تا کنون بازی های مشهوری مثل metroid Dead برای switch در دسترس هستند. و نینتندو هم روند خوبی را در صنعت گیم پشت سر میگذارد.

شما میتوانید تاریخچه پلی استیشن، فهرست استودیو ها و نمرات آثار آن را مشاهده کنید همچنین برای xbox هم این مقاله نوشته شده است.

نظر شما کاربران عزیز در رابطه با نینتندو چیست؟ آیا با کنسول های آن خاطره داشتید یا بازی های آن را تجربه کردیه اید؟ حتما نظرات خود را در کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید

نمرات آثار

Super Mario: Odyssey - 9.8
The legend of zelda: Breath of the wild - 9.7
Super smash Bros. Ultimate - 9.5
Metroid Dread - 9.3
Animal Crossing - 9.3
Super Mario Maker - 9.3
Mario Card 4 - 9.2

9.4

امتیاز ویوکریتیک

آراد رفیعیان

متولد اصفهان محصل رشته تجربی. به پاس خاطرات بسیار خوب و تجربه های بی نظیر، علاقه مندان بسیار زیادی از جمله خودم جذب بازی ها شده اند. به امید سلامتی, تندرستی و صلح میان مردم ایران و جهان در پناه خدا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حتماََ بخوانید:
بستن
دکمه بازگشت به بالا